Obserwatorzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.
poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Rynki Kapitałowe w marcu 2015

Gospodarka - jak to ocenić?

Luty nie przyniósł żadnych wydarzeń, jakie zmieniłyby naszą prognozę perspektyw ekonomicznych dla Polski. Dalej konsekwentnie uważamy, iż z początkiem obecnego roku generalna atmosfera dla inwestorów jest dobra, przy perspektywie umiarkowanej poprawy w późniejszym czasie. Zgodnie z danymi z czwartego kwartału 2014 roku, krajowa wzrost gospodarczy wyniósł 3,1% r/r za sprawą czynników jak popyt wewnętrzny (wzrósł wówczas on o 3,1% r/r) oraz inwestycje, jakich dokonywały firmy (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę wzrostu było saldo wymiany z zagranicą (-1,5%). Później w ciągu roku 2015 można się spodziewać przynajmniej stałego tempa wzrostu popytu wewnętrznego czy nawet niewielkiego przyspieszenia. Większa skala poprawy powinna dotyczyć inwestycji, przede wszystkim za sprawą spodziewanego wzrostu liczby realizowanych projektów infrastrukturalnych w ramach budżetu Unii Europejskiej na kolejne lata.
Także w obszarze wymiany z zagranicą można oczekiwać pewnej poprawy wskutek coraz bardziej prawdopodobnego polepszenia koniunktury w UE (przy czym raczej saldo wymiany handlowej ze wschodnimi sąsiadami nie poprawi się po znacznym osłabieniu w 2014 roku). Polityka pieniężna w ostatnim czasie: Pod wpływem utrzymującej się ujemnej inflacji (odczyt in?acji za styczeń 2015 roku -1,3%), oraz w związku z decyzjami licznych unijnych banków centralnych zmierzających do zmniejszenia kosztu pieniądza, RPP na początku marca obniżyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Jednocześnie RPP zasugerowała, że dobiega końca niemal 3- letni cykl obniżek.
Uważamy, że realizacja tej deklaracji RPP zdaje się bardzo prawdopodobna i w bliższym czasie nie należy się spodziewać zmian kosztu wierzytelności.

Rynek obligacji

Jednym z istotniejszych czynników mających wpływ na sytuację na rynku polskich papierów dłużnych skarbowych jest polityka banków centralnych. Istotne są trzy instytucje. Pierwsza z nich, Rada Polityki Pieniężnej (RPP), ścięła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i równocześnie jasno dała do zrozumienia, że kolejnych w tym cyklu już nie zrobi. Generalnie dla obligacji skarbowych korzystna jest sytuacja, kiedy ma nastąpić cykl obniżek stóp procentowych.

Rynek akcji

Luty był przyzwoitym okresem dla posiadaczy funduszy lokujących kapitał na polskich akcji. WIG wzrósł wtedy o dwa procent z okładem. W zwyżkach swoje zasługi miały głównie średnie i mniejsze firmy, jako że indeks giełdowych tych największych (WIG20) zyskał tylko o 1%, kiedy wskaźnik giełdowych maluchów niemalże o sześć procent. Oznacza to, że jak na razie 2015 rok dał odmienienie trendów z ubiegłego roku.. Prognozy dla globalnych rynków akcji zdają się poprawiać w 2015 roku. Bieżący rok da najpewniej niewielkie przyspieszenie tempa wzrostu globalnej gospodarki. Równocześnie w większości regionów słusznie jest oczekiwać wzrostu zagregowanych zysków o których donoszą firmy.

Ceny nie są z tych historycznie niskich, jednak według naszej oceny nie są na tyle wysokie by się ich istotnie obawiać w realiach niskich stóp procentowych z jakim mamy obecnie do czynienia. Zarazem historycznie wyśrubowane ceny papierów dłużnych w najważniejszych gospodarczo regionach i związane z tym małe szanse na ciekawy zysk w segmencie dłużnym mogą przyczynić się do zwiększenia zainteresowania akcjami.
Patrząc lokalnie prognozujemy, że rośnie szansa na utrzymanie w najbliższym czasie przewagi mniejszych przedsiębiorstw nad „grubasami”. Naszym zdaniem w tym segmencie łatwiej o raptowną poprawę wyników finansowych, a wyceny nadal są atrakcyjne. Ceną za wyższy potencjał zysków jest jak zwykle w tym przypadku większe ryzyko, związane m.in. z większą wrażliwością na wahania nastrojów wśród inwestorów i kierunku w którym podąża pieniądz (więcej o tym - źródło).

0 komentarze: